Kategorie: Wszystkie | 2D stuff | 3D stuff | Animation | Dizajn | Friends | Inspiracje
RSS
wtorek, 28 października 2008
Window view - czyli mała analiza okienna
Ponizej zamieszczam dwa obrazki wykonane do baneru internetowego na potrzebę promocji nowego portalu. Dwa obrazki w dwóch różnych nastrojach. Typowa zabawa składaniem różnych elementów. Okno to rendery gdyż nie znalazłem gotowych ujęć, które mógłbym wykorzystać, reszta to juz zlepek darmowych i własnych zdjęć i domalówek. Dwa pierwsze to obrazki finalne, poniżej główne elementy składowe. Copyright by Pressiton.com

wtorek, 21 października 2008
Szybki Matte Painting

Poniżej zamieszczam szybkie przerobienie Manhatanu na HossaCity na potrzeby baneru internetowego. Jako pierwszy darmowe zdjęcie źródłowe, potem przeróbka i detale. Photoshop. Copyright by Pressiton.com

środa, 01 października 2008
Dizajn w przestrzeni publicznej - Konferencja!

W ostatni piątek, wraz z koleżanką Magdą, miałem ogromną przyjemność i wspaniałą sposobność uczestniczenia w niezwykłej konferencji jaka odbyła się w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Konferencja ta, połączona z wystawą, poświęcona była dizajnowi w przetrzeni publicznej, a ściślejprojektowaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować Pani dyrektor Ewie Gołębiowskiej, która w trakcie wernisażu wystawy Śląska Rzecz (Częstochowa - Park Technologiczno-Przemysłowy), zaprosiła nas do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu. Podkreślam to tak mocno, gdyż wydarzenia związane ze sztuką zaangażowanią społecznie, jaką jest dizajn, zdarzają się niezmiernie rzadko. A szkoda, gdyż moim zdaniem, rola jej jest nie do przecenienia. Bo czyż jest coś bardziej szlachetnego niż, ulepszanie życia innych poprzez sztukę?

Całodniowa konferencja była sposobnością zetknięcia się z wiedzą, jaką podzielili się wybitni eksperci oraz przedsiębiorcy, dla których sprawa bezpieczeństwa publicznego jest nie tylko szczytną ideą ale również sposobem na zarabianie.

Konferencję rozpoczęła porywająca prelekcja Pete'a Kercher'a, członka i założyciela EIDD (Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności www.design-for-all.org ) , który zwrócił między innymi na tak ważne zagadnienia jak etyka, tolerancja i moralność w projektowaniu. Ważnym przesłaniem jego wypowiedzi, było to, że bezpieczeństwo społeczne wiąże się z "pokojem, szacunkiem, tolerancją i akceptacją ludzkiej różnorodności".  Że projektowanie nie powinno budować podziałów, dzielić ludzi na kategorie (ludzi sprawnych, niepełnosprawnych, starych, młodych itd.), ale być analizą, która daje nie tylko doraźne rozwiązania, ale drąży istotę problematycznych kwestii. Produkt, powinien odpowiadać ludzkim potrzebom.

To nasunęło mi wiele przemyśleń. Podstawą naszego działania powinno być przeświadczenie, że każdy człowiek zasługuje na to co najlepsze. Wielokrotnie w swojej wcześniejszej pracy nad systemami informacji wizualnej spotkałem się niestety z zupełnie odwrotnym myśleniem ze strony kierownictwa: że nie warto się silić, bo ludzie są z gruntu głupi, że nie dostrzegą mojego wysiłku, nie mówiąc o docenieniu. Ale ja pytam, czy to co robimy służyć ma nam, czy drugiemu człowiekowi? Ludzie nie są głupi. Każdy żyje swoimi sprawami i nie ma czasu zastanawiać się czy dany znak, czy przedmiot jest piękny i kto go zrobił. Ja sam nie zastanawiam, się nad liczbami jakie otrzymuję na drukach od księgowości. Nie porywa mnie to, ale dla osoby, która tym żyje, liczby znaczą coś zupełnie innego. Czy zatem ludzie są leniwi? Ludzie nie mają czasu na zastanowienie, szczególnie w tych intensywnych czasach, którymi rządzi szybkość w dostarczaniu informacji. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że otrzymujemy informację natychmiast i tego oczekujemy od środowiska, w którym żyjemy. Zawsze staram się dawać produkt najwyższej jakości, bo wierzę, że dzięki temu podnoszę standard życia ludzi, a przez to ich lepsze samopoczucie i zadowolenie. Nasza rzeczywistość jest pełna złego projektowania i bylejakości. Dlaczego wchodząc do pięknego, nowego autobusu komunikacji  widzę szyby wyklejone, fatalnie i bez pojęcia zaprojektowanymi, reklamami, w których poza chęcią nachalnego zamiaru przekazania informacji nie ma nic więcej? Dlaczego zamiast szyb nie wykorzystuje się nośników specjalnie w tym celu zaprojektowanych. Dlaczego projektowaniem nie zajmie się ktos, kto się na tym zna? W jednym z miast na zachodzie derzyło mnie to, że w wagonie metra obok reklam (pięknych z resztą), można było przeczytać fragmenty wierszy! Ktoś więc świadomie dba o to by podnieść standard życia ludzi. Wiele można się z tego nauczyć.

16:39, forkpeter , Dizajn
Link Dodaj komentarz »